Pozor! Prichádza stvoriteľ

Autor: Peter Kollega | 21.2.2014 o 11:11 | (upravené 21.2.2014 o 22:38) Karma článku: 9,97 | Prečítané:  1718x

Vždy som to chápal ako osobný deficit, že som sa nezúčastnil  toho obrovského zázraku keď Boh za 6 dní stvoril svet. Netúžil som byť práve Adamom, predsa vyberať rebra bez anestézie je asi trochu bolestivé, ale len tak, niekde spoza kríčka ukájať svoje voyerské libido. Fiat Lux, Fiat Eva atď..

Fiat marketingFiat marketinghttp://www.gallerymillennium.cz/vystavy_2008_effel.html

Myslím, že dnes nastala doba, keď si túto absenciu z ouvertúry dejín môžem naplno vychutnať.  Zmenili sa osoby i obsadenie, podmienky i kulisy. Trvanlivosť sa skrátila z večnosti na pár Warholovských minút slávy. Podstatné je, aby sa zázraky hlavne niekomu ekonomicky zhodnotili. Akty veľkolepého stvorenia sa už nezapisujú na kamenné tabule, ale do digitálnych kamier, či diktafónov. V záujme objektivity sa falšuje účtovníctvo i história.

 

Nemenný scenár je vždy ako z lacného bollywoodského blockbustru. Firmy pod božou kuratelou vo vybraných častiach krajiny čistou náhodou práve teraz finišujú strategické zákazky. Event manažér tvorcu preto pripraví program zázrakov na 90 dni. Spracuje presný program, ktorý je v každom meste od prvého bozku až po posledné slovo na vlas rovnaký ako pri koncertnej šnúre populárneho speváka. Regrutuje sa štáb od asistentov až po manipulátorov nálad davu.  PR oddelenie informuje všetky vhodné média, že mesiáš opäť po 4 rokoch navštívi odľahlé teritória krajiny. Zdôrazni, že treba byť bezpodmienečne u toho, lebo bude odhalený zázrak, kvalitná žranica a hlavne  reklama v médiu bez zľavy. Nie tak ako u tých bezohľadných firiem, ktoré by chceli výnimky možno aj do mínusu. Teraz to ide na ušľachtilú vec a pre gigantický pokrok krajiny. Je to v podstate také nadpozemské štádium charity. Zrazu je grošov toľko akoby štátni držgroši konečne objavili bezodný mešec kráľa Svätopluka.  Lokálnym médiám sa solidárne pošlú vopred pripravené otázky i odpovede, aby sa nedajbože nestalo nešťastie a nepadla nejaká nevhodná otázka. Na reklamu sa tam neposiela nič. Niekde treba i šetriť.

 

Keď príde deň D., novodobý Boh nasadne do svojho opancierovaného tragača a zaradí sa do dlhej kolóny servilného komparzu. So sebazaprením prekoná strastiplnú cestu po rozbitých vozovkách na perifériu. Niekedy slabnúcu vôľu k teriganiu podporí vhodná asistentka alebo zábavný šašo.

 

Na mieste činu už pol roka pred príchodom všemohúceho prebiehajú horlivé prípravy. Do deravých ciest sa frcne trochu jednorazového asfaltu.  Maľujú sa fasády. Lokálni bardi skladajú oslavné opusy. Richtári svedomito odhadujú cifry o ktoré je vhodné žobrať v úrodnom roku. Miestny folklórny súbor najmenej tisíckrát opakuje zdravicu.  Žiaci a študenti sa tešia na povinné voľno za účasť na historickej udalosti. Hľadá sa najlepší pekár a soliar z okolia, aby zvestovanie zázraku malo tie najdokonalejšie kulisy oddaného milenca Kataríny II..

 

Karavána prichádza. Povinné 45 minútové meškanie je súčasťou scenára. Hlavy maličkých musia mať čas na kreatívnu tvorbu svojich jednoduchých scenárov. Mama mia, čo keď sa náhodou stalo to najhoršie. To funguje vždycky. Bohočlovek ešte strávi 10 minút v spoločnosti svojich základných nástrojov moci, teda kozmetiky, púdrov a šminiek. TV štáby za ten čas pripravia techniku, tajní ešte raz skontrolujú, či sa medzi obstarožným húfom náhodou nevyskytujú protidemokratické živly a manipulátori davu sa strategicky roztrúsia medzi miestnych.

Konečne. Divadlo začína. Zo zadných dverí auta vystupuje pred nadržanú masu živá postavička Effelovských kresieb vzor 2014.  Trojjediné bozky. 5 minút neformálny rozhovor s miestnymi lokajmi. 6 hlboko úprimných stisnutí rúk naľavo, 6 napravo pri ceste na pódium. Povinný 90 sekundový rozhovor s premrznutým paraplegikom pred kamerami všetkých TV. Tri schody na javisko. Frenetický potlesk. Sebavedomé mávanie stádu. Atmosféra je vybičovaná po historických slovách, ktoré sa nezmazateľne zapíšu do kroniky mestečka na okraji štátneho záujmu.

 

Hospodin začína tisíckrát opakovaný prejav z novučičkého papiera.

3 minúty uplakaného kydania na opozíciu. Explozívny potlesk s piskotom.

3 minúty lamentácii nad krízou. Unavený potlesk.

3 minúty ľudského pochopenia pre všetkých. Povinný potlesk.

3 minúty finálneho kŕmenia uší nikdy nerealizovanými činmi a nesplniteľnými sľubmi. Búrlivý potlesk.

3 minúty odhalenie zázraku, strihanie pásky, položenie základného kameňa, zasadenie prvej briezky so skromným, ale  rozhodným dôrazom na mimoriadne osobné zásluhy. Frenetický potlesk.

10 minút na formálnej tlačovke.  Ďalšie 4 minúty utvrdzuje s veľkorysosťou majiteľa Kuvajtu miestnych mocipánov, že milióny prídu hneď po voľbách a možno ešte nejaký prihodí, lebo tento Bohom a opozíciou zabudnutý kraj on vždy miloval zo všetkého najviac.  Teraz už musí ďalej, lebo štát je veľký kolos a vyžaduje v skutku a hlavne v slove odbornú starostlivosť. Srdcervúce bozky na rozlúčku.  Po nastúpení do auta ďalšia fajočka. Fiat extrementy. Fiat brainwashing.

 

Sľubmi nakŕmená procesia sa rozchádza k bežnému živoreniu, ktoré v ďalšej štvorročnici dostane ešte brutálnejší rozmer. Večer zapne LSD kisňu a 24 hodín bude sledovať správy, aby sa mohla nájsť v dave a ďalší rok rozprávať o svojom hereckom výkone.  S určitosťou východu slnka vie koho bude za pár dni voliť, lebo na taký zážitok sa zabudnúť jednoducho nedá. To, že to nemá elementárnu logiku mu tak skoro nedôjde. Novinári sa ponáhľajú do redakcii, aby stihli večerné správy a predstavili zázrak aj zvyšku planéty. Manipulátori dostávajú mimoriadne odmeny za super potlesk.

 

Všemohúci ešte povinných pár dní bude konať predražené a prevažne zbytočné zázraky z vreciek daňových poplatníkov. Bude otvárať pochybné kartárske spolky, letiská, diaľnice, či ihriská za búrlivého potlesku tých čo si myslia, že 4x4 je presne 24 a na večné časy. Ono sa to tak pekne rýmuje, a tak precítene to bolo povedané. Ale len on a jeho úzka kamarila bude hodovať 4 roky na vstupnom z toho odporného potemkinovského divadla pre naivne publikum.  Vyšťavená štátna kasa sa opäť na 3,5 roka naladí do extra diétneho režimu. Oklamaní richtári dostanú omrvinky zo sľubovaných koláčov, ktoré aj tak budú stačiť nato, aby bohodivadlo mohlo pokračovať na nižšom leveli.

 

Vítajte v  krajine krutých zázrakov.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.


Už ste čítali?