Lebo medveď

Autor: Peter Kollega | 13.8.2014 o 9:23 | Karma článku: 5,56 | Prečítané:  759x

Vytesňovanie považujem za jeden z najväčších fenoménov psychológie posledného storočia a možno celého ľudstva. S vášnivým obdivom sledujem ako celé generácie ľudí strácajú historickú pamäť, ako sa s bohorovnou istotou zbavujú nepríjemných myšlienok, ako zapierajú hriechy minulosti, ako sústavne opakujú tie isté chyby a ako sa s enormnou chuťou a jasným sebaklamom sústavne rozbehnú proti hrubému, neprekonateľnému múru, ktorý ich už tisíc krát odrazil naspäť. Sizyfos bol oproti ním skutočný génius, pretože na konci jeho snaženia bol aspoň konečný cieľ. Záhadou mi je, že sú to presne tí istí ľudia, ktorí sa po prvom dotyku žeravého šporáku ho už nikdy viac nedotknú, lebo vedia, že príde ukrutná bolesť. 

Dnes svet rieši triviálnu otázku, či bude vojna na Ukrajine. Keď sa známych opýtam, že nech mi povedia aspoň jeden dôvod, prečo by nemala byť, tak väčšinou odpovedajú, že všetci to hovoria a sú pokojní. Keď idem hlbšie do histórie a odkrývam samé „radosti“, ktoré si celý svet užil s Leninom, Stalinom, Jelcinom, Putinom, tak odpovedajú, že dnes je iná doba.

Áno, dnes je skutočne iná doba. Máme múdre telefóny, autá, televízory. V priebehu pár hodín sa vieme dostať do hocijakého kúta na zemi. Technicky sme sa dostali na vrchol, ale mentálne sme stále na tej istej úrovni. Následkom prívalu pseudoinformácii možno ešte nižšie. Občas sa tvárime, že používame mozgy, ale keď máme samostatne jednať, tak vždy volíme cestu menšieho odporu aj keď hlava aspoň na začiatku kričí – varúj! Keď myšlienky stále bolia, tak rýchlo skočíme do davu, ktorý ich definitívne potlačí a my s anjelskou blaženosťou plávame po plytkom dne zdanlivých istôt.  A tak znova a znova naskakujeme na obežnicu začarovaného kruhu, ktorá nás za určitú časovú periódu privedie presne tam, kde sme boli. Tak naše štáty riadia utáraní zúfalci, ktorých jedinou víziou je ich tučné konto a 5 rokov Warholovskej slávy. Tak naše správanie, riadia ekonomické giganty, ktoré nezmyselnú spotrebu povýšili nad elementárnu logiku. Tak o pár dni ruský macko prekročí v mierovej misii na ochranu ruskej menšiny na Ukrajine hranice a začne vojna.

Bude presne taká istá ako väčšina tých predošlých – nezmyselná

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?